A geotermikus energia tiszta és megújuló energiaforrásnak tekinthető, mivel a Föld belsejéből sugárzó hő gyakorlatilag korlátlan mennyiségben rendelkezésre áll.
Állandóan hozzáférhető, azaz nem időjárás (szélenergia), vagy éppen nap- illetve évszak (napenergia) függő. Hazánk kiemelkedő geotermikus adottságokkal rendelkezik. A talaj felső rétegének átlaghőmérséklete 10-12 Celsius fok, amely ideális ahhoz, hogy stabilan fűtési/hűtési célra hasznosítsuk.
A geotermikus, szondákra épülő rendszer esetében a talaj egyfajta „akkumulátor” szerepet tölt be, ahonnan télen fogyasztunk és ahová nyáron energiát tárolunk be.
A geotermikus hőszivattyús rendszerek alkalmazásával igen hatékony energiatermelés valósítható meg. Átlagos feltételek mellett 4 egységnyi fűtési energia előállításhoz 3 egységnyi talajhőre és 1 egységnyi villamos energiára van szükség. A nem engedélyköteles, szabadon felhasználható energiaforrások közül ez a megoldás jelenleg a leghatékonyabb.
A geotermikus energiára épülő hőszivattyús rendszer költséghatékony megoldás, a hagyományos rendszerekhez képest jelentős megtakarítást tesz lehetővé fűtési üzemben. Nyári időszakban a talaj adottságait kihasználva ennél még nagyobb hatékonyság érhető el, úgynevezett passzívhűtéssel. Zárt rendszer, az üzemeltetés során a helyszínen semmilyen hulladék, vagy egyéb káros anyag nem keletkezik. Tervezéskor a várható igényekhez mérten figyelembe vesszük a talaj hőenergia-egyensúlyának fenntartását.
A geotermikus hőszivattyús megoldás ideális választás korszerű, új épületgépészeti rendszerek tervezése esetén, de felújításoknál, átalakításoknál is alkalmazható. A talajszondák telepítése a legtöbb ingatlanon megoldható szabad területen, vagy új beruházások esetén akár az épület alá történő elhelyezéssel.
A rendszer az esetek nagy részében tervezett módon megvalósítható.